Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Filiz Bozkuş AL ile “3 Hazine” Atölye Çalışması

Filiz Bozkuş AL ile
3 Hazine Atölye Çalışması

-KENDİ DANSINIZIN KEŞFİ-

“Beden-Ruh-Zihin” kavramlarına insanın sahip olduğu “3 Temel Hazine” olarak yaklaşacağımız bu atölye çalışmasında;
•İki ayak üzerinde omurgamız dik, ellerimiz serbest şekilde dans edebilen,
•Gelecek nesillere ardımızdan ellerimizle nesneler bırakabilen,
•Zihnimizle hayalini kurup, tasarlayıp, üzerine düşünüp gerçeğe dönüştürebilen; anlamlar ve hikayeler yaratabilen bir tür olarak bu özelliklerimizi nasıl ve hangi yöne doğru geliştirebilme yeteneğimiz var?

Kendimiz ve yaşam için hazinelerimizi nasıl ‘açabiliriz’? ‘Hazineleri açmak’ ne demektir? Bu 3 Hazinenin aslında ‘bir’ olduğunu bize hatırlatacak olan pratiği nasıl günlük yaşam alışkanlığımız haline getirebiliriz?

Yaşam her zaman neşeli yöne doğru akmak isterken diğer canlıların aksine, biz, insan olarak tıkamaya, problem ve hastalıklar yaratmaya da eğilimliyiz.
Oluşturduğumuz tıkanıklıkları nasıl rahatlatabilir, kendimiz ve yaşam için keyifli olan yönü nasıl bulabiliriz?

Bu atölye çalışması oyuncu ve dansçı Filiz Bozkuş Al yürütücülüğünde, 13 senedir asistanlığını yaptığı ve 3 Hazine’yi öğrendiği Iida Shigemi’nin aktardıkları, Uzakdoğu tıbbı, varoluş felsefesi ve psikolojisi ile oyunculuğun ve dansın kökenlerini araştıran bir bakış açısıyla hazırlanmış olsa da 3 Hazine’nin, insan canlısının yarattığı tüm kültür, gelenek ve göreneklerde nasıl karşılık bulduğunu fark edeceğiz.

Çalışma 15 yaş ve üzeri herkese açıktır.
2 gün katılım gereklidir.
Katılımcıların rahat kıyafetlerle gelmesini, üzerine yatmak için mat ve, not almak için kağıt ve kalem getirmelerini rica ederiz.
Filiz Bozkuş AL Kimdir?

1989’da Amerika’da doğdu. Annesi Taiwan’lı babası Türk, 2 yaşından beri Türkiye’de yaşamaktadır.
2010’da ODTÜ Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. İlkokuldan beri tiyatro yaşamının bir parçasıydı. ODTÜ’de okuduğu süre boyunca ODTÜ Oyuncuları’nda çeşitli tiyatro oyunlarında rol ve görev aldı. Mezun olduktan sonra İstanbul’da bağımsız tiyatro yapmaya devam etti. Kurucularından olduğu Boş Sahne’yle çıkardıkları oyunların etkisiyle fiziksel tiyatro ve dans ilgisini çekmeye başladı. 2011’de Çatı Dans’ta Iida Shigemi’nin ‘Mikusano Mitakara’ (Beden, Zihin ve Büyü, 3 Hazine) başlıklı atölye çalışmasına katıldı. Çalışmadan çok etkilendi; yaşama, sanata bakış açısı bu yönde şekillendi. Dans etmeye başladı.
Aynı yıl Tetsuro Fukuhara’nın davetiyle Tokyo ve Londra’da ‘Butoh Space Dance Project, 2011’ ve ‘Spiritual Journey, 2012’ dans ve mekan ilişkisini araştıran projeler içinde yer aldı. 2011-2014’de Iida Shigemi’nin Türkiye, İtalya, Filipinler ve Japonya’da asistanlığını yaptı. Türkiye’de atölye çalışmalarını organize etti. 2014’de Kerem AL ile evlendi. 2015’te oğlu, 2020’de kızı doğdu. Bu süre içinde sahneye ara verdi. Çocuklar, ev işleri ve bahçe işleriyle birlikte dans etmeye devam etti. Oyuncu-seyirci ilişkisi, tiyatro, dans, beden, ruh, zihin ve imge ilişkisi üzerine düşünecek ve başka kaynaklardan beslenecek ‘bolca’ zamanı oldu. 2022’de GONG teatral dans performansını ortaya çıkardı. Geçtiğimiz sezon daha çok İzmir’de oynadığı GONG performansıyla 4. Özdemir Nutku Ödülleri’nden ‘Yılın Kadın Oyuncusu’ ödülüne layık görüldü. Oyunculuğa ve 3 ‘Hazine Dansı’ atölye çalışmaları vermeye devam etmektedir.

Instagram:
@filizbozkusal
@gongsahne