Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Çocuklarla Sanat ve Felsefe Atölyesi

Ece Özdikici ve Bahar Yanılmaz ile
Çocuklarla Sanat ve Felsefe Atölye Programımız

1.GÜN
Çocukların Hakları Var mıdır?
💥Seçtiğimiz bir ressamın eserinden yola çıkarak , ‘çocuk hakları, çocukluk, büyümek, sorgulamak’ gibi kavramları konuşacağız. Sonrasında çocuklarımız bir resim tekniği öğrenecekler ve bunu uygulayacaklar.
💥 Çocukların bu kavramları daha iyi kavramalarını sağlamak amacıyla bir çember oluşturup seçtiğimiz bir resimli kitaptan hareketle felsefi bir soruşturma yapacağız. Çocuklarımız herhangi bir yergi, övgü ya da karşılaştırmanın olmadığı güvenli bir ortamda keyifli bir düşünme pratiği gerçekleştirecekler.

2.GÜN
Rüyalarımızla gerçeklik arasında nasıl bir ilişki olabilir?
💥 Önceden belirlediğimiz bir ressamın eserinden hareketle, ‘hayal gücü, yaratıcılık, rüya, gerçek, zihin, bilinç, bilinçdışı’ gibi kavramlar üzerine konuşacağız. Sonrasında çocuklar ‘gerçeküstücülük akımı’ ile ilgili bilgi edinecekler. Kendi rüya tasarımlarını gerçekleştirerek öğrendiklerini içselleştirmiş olacaklar.
💥 Çocuklarımızın ilgisini çekecek bir resimli kitaptan hareketle, kitabımızdaki karakterler aracılığıyla ‘gerçek, sahte, rüya, hayal kahramanı, varlık’ üzerine düşüneceğiz.

3.GÜN
Doğada güzel olan ile sanatta güzel olan aynı şey midir?
💥 Bu defa seçtiğimiz iki ayrı ünlü resimden yola çıkacağız ve çocuklarla birlikte ‘sanat eseri, sanatçı, güzellik, sanatsal yaratım, sanatsal beğeni, renkler, ışık’ gibi kavramlar üzerine düşüneceğiz. Çocuklar ‘İzlenimcilik’ akımı üzerine bilgi edinecekler. Doğanın içinde olmamızı bir fırsata dönüştürüp, doğal güzellikleri de çalışmamıza dahil ederek, çalışmamızı materyallerle somutlaştıracağız.
💥 Yine bir resimli kitap aracılığıyla çocuklarımız bir yolculuğa çıkacaklar. Resim yoluyla sorguladıkları kavramlar üzerine, hikayedeki kurguyla birlikte derinleşecekler.

💫 3. ve son günümüzde ebeveynlere de bir hatıra bırakmak amacıyla minik bir atölye çalışması planladık. Çocuklarımıza düşünmenin bizlere öğretildiği gibi ‘sıkıcı’ değil, ‘eğlenceli’ de olabileceğini göstermek amacımız. Sizlerin de bu yolda destekleri kıymetli. Birlikte ‘sanat’ ve ‘felsefe’ dolu bir tatil olsun. Agora’da görüşmek üzere🌿